Governors

We are very fortunate at St Margaret Mary's RC Primary School to have governors who work tirelessly to ensure that our school continues to move forward and achieves the very best for all of our children. Our Governors are:

Chair of Governors - Mrs Angela Ager: A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 - 31/08/19). She serves on the Finance Sub-committee and the Standards Sub-Committee. Mrs Ager is also Deputy Headteacher at St Matthew's RC High School.

Vice Chair of Governors - Mrs Margaret Dolan: A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 -31/08/19). She serves on the Finance Sub-committee and the Standards Sub-Committee.

Foundation Governors

Mr Gerard Broughton. A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 -31/08/19). He is Chair of the Finance Sub-committee and serves on the Staffing Sub-Committee. Mr Broughton is also a Foundation Governor at St Willibrord's RC Primary School.

Mrs Pauline Hamilton. A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 -31/08/19). Immediately prior to her appointment as a Foundation Governor, Mrs Hamilton served her term of office as a Parent Governor at St Margaret Mary's RC Primary School (01/09/13 - 31/08/17) and was appointed by the parent body. Mrs Hamilton succeeds Mrs Angela Moss who served her term of office as Foundation Governor (01/09/11 - 31/08/15).

Ms Elizabeth Hanna. A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 -31/08/19). Ms Hanna has recently resigned from the Governing Body and has been replaced by Mrs Jean Spanswick. 

Mrs Jean Spanswick.  A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese.  Term of Office: 4 Years (19/10/16 - 18/10/20).

Mrs Clare Szuminski. A Foundation Governor, appointed by Salford Diocese. Term of Office: 4 Years (01/09/15 -31/08/19).

Local Authority Governor - Ms Myra Knutton, appointed by Manchester Local Authority. Term of Office: 4 Years (01/09/16 - 31/08/2020).  (Ms Knutton's first period of office was 01/09/12 -31/08/16).

Parent Governors

Mr David Holland. Elected by the parent body of the school. Term of Office: 4 Years ( 01/10/15 - 30/09/19).

Mrs Funmi Oni. Appointed by the parent body of the school. Term of Office: 4 Years (01/10/15 - 30/09/19). Mrs Oni succeeds Mrs Pauline Hamilton who served her term of office as a Parent Governor (see above), prior to being appointed as a Foundation Governor at the school from 01/09/15.

Staff Governor - Miss Rebekah Percival. Appointed by the staff of the school. Term of Office: 4 Years (01/10/15 -30/09/19). Miss Percival succeeds Miss Mairead Handrick who was appointed by the staff of the school to serve her term of office as a Staff Governor (01/09/11 - 30/09/15). Miss Handrick served on the Standards Sub-Committee and the Buildings Sub-Committee. She is also a trustee at St Aiden's & Oswald's Care Club.

Headteacher - Mr Matthew Sutton. Appointed on 01/09/15 and serves, with voting rights, on all of the Governing Body committees. Mr Sutton succeeds Mrs Margaret Cunningham who retired from her position as Executive Headteacher of both St Margaret Mary's RC Primary School and St Willibrord's RC Primary School on 31/08/15.

Governor Information

Name

 

Governor Type & Committee

Term of Office

Date Stepped Down

Business Interest (y/n)

Associate Member

Voting Rights

Governor in another establishment

Related to another Governor / staff member

Margaret Cunningham

Executive Headteacher

N/A

31.08.15

N

N

Y – until 31.08.15

 

 

Angela Ager

Foundation

Resources

Curriculum

 

01.09.2015 – 31.08.2019

 

N

N

Y

N

N

Matt Sutton

 

 

Headteacher

Resources

Curriculum

Welfare

01.09.2015 – N/A

 

N

N

Y

N

N

Angela Moss

Foundation

01.09.2011 - 31.08.2015

31.08.15

N

 

N

Y – until 31.08.15

 

 

Clare Szuminski

Foundation

Welfare

01.09.2015 – 31.08.2019

 

N

N

Y

N

N

Elizabeth Hanna

Foundation

Welfare

01.09.2015 – 31.08.2019

 

31.08.16

N

N

Y

N

N

Gerard Broughton

Foundation

Chair of Resources

Welfare

01.09.2015 – 31.08.2019

 

N

N

Y

Y – St Willibrord’s RC Primary

N

Mairead Handrick

 

Deputy Head

Curriculum

01.09.2011 - 31.08.2015

 

N

N

N

N

N

Margaret Dolan

Foundation

Curriculum

Welfare

01.09.2015 – 31.08.2019

 

 

N

N

Y

N

N

Myra Knutton

 

 

LA

Resources

Curriculum

01.09.2016 - 31.08.2020.

(01/09/12 -31/08/16)

 

N

N

Y

N

N

Pauline Hamilton

Foundation

 

Parent

Resources

01.09.2015 – 31.08.2019

(01.09.13 – 31.08.17)

 

N

N

Y

N

N

David Holland

 

Parent

Resources

Curriculum

04.11.15 – 03.11.19

 

N

N

Y

N

N

Funmi Oni

Parent

Curriculum

04.11.15 – 03.11.19

 

N

N

Y

N

N

Rebecca Percival

Staff

Welfare

04.11.15 – 03.11.19

 

N

N

Y

N

N

 

Jean Spanswick

Foundation

Welfare

19.10.16 - 18.10.20       Y    

 

Governors' Attendance Records at Governing Body & Sub-Committee Meetings

Academic Year 2016/17:

Name

 

Role

13.09.16

Curriculum

14.10.16

Resources

18.10.16

Curriculum

19.10.16

Pupil Welfare

 

22.11.16

FGB

 

20.01.17

Resources

01.02.17

Pupil Welfare

22.03.17

FGB

19.05.17

Resources

Matt Sutton

 

Headteacher

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 

 

 

Angela Ager

 

Foundation

X

Yes

Yes

N/A

 

 

 

 

 

Myra Knutton

 

LA

Yes

Yes

Yes

N/A

 

 

 

 

 

Clare Szuminski

 

Foundation

N/A

N/A

N/A

X

 

 

 

 

 

Mairead Handrick

 

Deputy Headteacher

Yes

N/A

X

X

 

 

 

 

 

Pauline Hamilton

 

Foundation

Yes

X

N/A

N/A

 

 

 

 

 

Gerard Brougton

 

Foundation

N/A

Yes

N/A

Yes

 

 

 

 

 

Margaret Dolan

 

Foundation

Yes

N/A

Yes

Yes

 

 

 

 

 

David Holland

 

Parent

Yes

Yes

Yes

N/A

 

 

 

 

 

Funmi Oni

 

Parent

Yes

N/A

Yes

N/A

 

 

 

 

 

Rebekah Percival

 

Staff

X

N/A

X

Yes

 

 

 

 

 

Jean Spanswick

 

Foundation

N/A

N/A

N/A

Yes

 

 

 

 

 

 

Academic Year 2015/16:

 

Name

 

Role

FGB

15.09.15

Finance

09.10.15

FGB

04.11.15

Finance

27.11.15

Finance

29.01.16

FGB

24.02.16

Finance

 

 

Matt Sutton

 

Headteacher

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Angela Ager

 

Foundation

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Myra Knutton

 

LA

Yes

N/A

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Clare Szuminski

 

Foundation

Yes

N/A

Yes

N/A

N/A

 

 

 

Mairead Handrick

 

Deputy Head

Yes

N/A

Yes

N/A

N/A

 

 

 

Pauline Hamilton

 

Parent

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Elizabeth Hanna

 

Foundation

Yes

N/A

Yes

N/A

N/A

 

 

 

Gerard Brougton

 

Foundation

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Margaret Dolan

 

Foundation

Yes

X

Yes

Yes

Yes

 

 

 

David Holland

 

Parent

 

 

Yes

Yes

Yes

 

 

 

Funmi Oni

 

Parent

 

 

Yes

N/A

N/A

 

 

 

Rebecca Percival

 

Staff

 

 

Yes

N/A

N/A

 

 

 

Academic Year 2014/15:

Name

 

Role

Business Interest (Y/N)

FGB

10.09.14

FGB

09.10.14

Finance

06.11.14

Finance

05.02.15

FGB

11.02.15

Finance

24.04.15

Finance

21.05.15

FGB

10.06.15

Margaret Cunningham

 

Executive Headteacher

N

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

Matt Sutton

 

Head of School

N

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

Angela Ager

 

Foundation

N

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

Myra Knutton

 

LA

N

ü

ü

N/A

N/A

ü

N/A

N/A

ü

Angela Moss

 

Foundation

N

ü

ü

N/A

N/A

ü

N/A

N/A

ü

Clare Szuminski

 

Foundation

N

ü

ü

N/A

N/A

ü

N/A

N/A

ü

Mairead Handrick

 

Staff

N

ü

ü

N/A

N/A

ü

N/A

N/A

ü

Pauline Hamilton

 

Parent

N

ü

ü

ü

X

X

ü

ü

ü

Elizabeth Hanna

 

Foundation

N

ü

X

N/A

N/A

X

N/A

N/A

ü

Gerard Brougton

 

Foundation

N

X

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

Margaret Dolan

 

Foundation

N

ü

ü

ü

ü

ü

ü

X

ü

CONTACT THE SCHOOL

St Margaret Mary's R.C. Primary School

Latest Updates

Latest webpage updates here

View our School Calendar